Wnętrza w modnym klimacie hygge

Hygge to obecnie najgorętszy trend zarówno jeśli chodzi o styl życia, jak i aranżację wnętrz. Przestrzeń pełna jasnych kolorów, naturalnych materiałów i klimatycznych świeczek sprzyja relaksowi – przy kominku, dobrej muzyce lub lampce ulubionego wina.

W duńskiej filozofii chodzi przede wszystkim o zbudowanie nastroju, który sprzyja odczuwaniu spokoju i beztroski. Ten błogi stan osiągniemy nie tylko poprzez dobór odpowiednich mebli i dodatków, ale również dzięki prostym czynnościom, takim jak rozpalenie ognia w kominku czy słuchanie relaksacyjnej muzyki. By stworzyć wnętrze, które od progu zachęca do odpoczynku wystarczy spojrzeć, jak robią to Duńczycy:

Wybieraj naturalne barwy

Styl hygge lubi neutralne kolory. Ściany skąpane w bieli warto zestawić z meblami i dodatkami w odcieniach złamanego beżu, brązu, ciepłej szarości czy przybrudzonej zieleni. Mile widziane są także subtelne pastelowe barwy: poduszki w odcieniach pudrowego różu, jasnozielone dywany oraz lawendowe koce.

Zadbaj o odpowiednie oświetlenie

Duńczykom hygge kojarzy się przede wszystkim z ciepłym, rozproszonym światłem. By stworzyć w domu przytulną atmosferę, unikają jasnych żarówek, zastępując je małymi lampami oraz klimatycznymi świecami. Ważną rolę odgrywa także światło dzienne, dlatego ciężkie kotary ustępują miejsca lekkim, zwiewnym zasłonom.

Stwórz kącik relaksu

Duński sposób na szczęście zakłada radość z małych przyjemności. Nic dziwnego, że przytulny kąt, w którym można zawinąć się w koc i delektować ulubioną herbatą to najważniejszy punkt aranżacji. Nie ważne czy będzie się on znajdował tuż obok kominka czy na parapecie przy oknie. Do jego stworzenia potrzebujemy wygodnej sofy lub fotela. Choć czasem wystarczy tylko puszysty dywan, kilka miękkich poduszek i ciepły pled.

Łącz ze sobą różne materiały

We wnętrzach utrzymanych w klimacie hygge najlepiej sprawdzą się naturalne materiały, m.in. dębowe oraz orzechowe drewno. Drewniane podłogi i stoły doskonale będą prezentować się w zestawieniu z miedzianymi lub metalowymi dodatkami, np. designerskimi lampami. Inne materiały, które możemy wykorzystać to przede wszystkim: skóra, gruba dzianina, wełna czy futro.

Postaw na skandynawski design

Skandynawski design wzbogacony o elementy vintage wprowadza do aranżacji przyjazny nastrój. Minimalistyczne meble, m.in. regały, komody oraz biurka stanowią idealne tło dla książek, płyt i ulubionych bibelotów. Retro sofy i fotele dopełnią całość, dodając wnętrzu charakterystycznej dla hygge przytulności.

Otaczaj się przedmiotami, które sprawiają Ci radość

Nie ważne czy są to książki, winylowe płyty czy zdjęcia z wakacji. W duńskiej filozofii chodzi o to, by otaczać się przedmiotami, które wywołują miłe wspomnienia. Efektownie będzie wyglądać, m.in. ścienna galeria zdjęć bądź gramofon umieszczony na biurku. W chłodne, zimowe dni nie może zabraknąć ceramicznych kubków, z których będziemy popijać gorącą czekoladę.